Jak radzić sobie z rodzicem, który zawsze „wie lepiej”?

Wciąż rosnące tempo życia współczesnego człowieka niejednokrotnie wywiera wpływ również na jego potomstwo. Praca ponad siły, nadgodziny czy inne liczne zajęcia i aktywności sprawiają, że pojawia się stres, który przekłada się również na funkcjonowanie dzieci. Często bywa tak, że w pędzie codziennego życia również szkoła nie dotrzymuje kroku uczniowi, nie potrafi odpowiedzieć na jego problemy, narastający w nim stres, aż wreszcie na sposób odreagowania dziecięcych kłopotów. Nauczyciele bardzo często tracą w oczach rodziców autorytet, co z kolei pociąga za sobą skutek w postaci pogorszenia wzajemnych relacji a nawet zachwianiem współpracy, która odgrywa ogromną rolę w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Rodzicie niejednokrotnie stoją na stanowisku, że jeżeli szkoła charakteryzuje się niewydolnością w odpowiedzi na problemy dziecka to powinni oni wziąć sprawy w swoje ręce dostrzegają bezsilność, a czasami nawet nieprzygotowanie nauczycieli, nie wiedzą u kogo szukać pomocy, czy po prostu uważają, że posiadają większą wiedzę i doświadczenie niż nauczyciel. Rodzice często również podejmują interwencję w przypadku konfliktu pomiędzy dziećmi, zamiast pozwolić im na wypracowanie porozumienia. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w artykule pt.: „Agresywne dzieci, rodzice-hejterzy skłonni do samosądów i bezradni nauczyciele. Polska szkoła na problem”.