CZY DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY JEST MOŻLIWA?

Szacuje się, że obecnie co piąte dziecko cierpi na depresję. Źródłem tej jakże trudniej choroby są nie tylko problemy wieku dojrzewania, ale również brak akceptacji środowiska rówieśniczego, kłopoty w domu, niska samoocena, stres, a nawet przekaz kierowany do młodych ludzi przez mass media czy portale społecznościowe. Niezwykle istotna jest szybka i prawidłowa rekacja na sygnały wysyłane przez dziecko. Należy pamiętać, że właściwe odczytanie objawów depresji nie leży jedynie po stronie rodziców, ale również nauczycieli, którzy mają możliwość rozmowy i obserwacji dzieci podczas zajęć szkolnych. Niezwykle istotne jest, aby nauczyciel wiedział, jak odróżnić bunt wieku dojrzewania od symptomów depresji, czy problemów z jakimi boryka się młody człowiek. Więcej na ten temat możecie Państwo przeczytać w artykule Pauli Szewczyk „Objawy depresji w Polsce ma już co piąte dziecko”, Newsweek 2018.

Żródło